Srpen 2006
Suchozemské želvy

5. srpna 2006 v 19:47 | my |  Želvy
Suchozemské želvy
Věk- Želva je velmi dlouhověké zvíře! Nejstarší evropské želvě je údajně 170 let.
Náklady na chov-Náklady na želvu jsou různé, od několika stovek až po několik tisíc korun. Také zařízeni terária je nákladné, podle toho co všechno své želvě dopřejete- od několika stovek výše. České topné kameny a rohožky nakoupíte již okolo 400 Kč, zahraniční jsou dražší. Misky na vodu zhruba do 100 Kč. Nejdražší jsou speciální topné lampičky a UV zářivky- okolo 600 Kč, k zářivce si však musíte koupit zvlášť i kryt na terárium, do kterého se zářivka instaluje. Ten stojí zhruba 600 Kč. Zářivky jsou však nutností kvůli správnému růstu želvy, neboť nahrazují spektrum denního slunečního záření (a tím se vytváří želvě velmi důležitý vitamim D). Aby bylo želvičce teplo bude stačit obyčejná žárovka. Ke kontrole teploty je dobrý teploměr. Do terária můžete pořídit různé rostliny a kořeny, jejich cena se pohybuje zhruba od 150- 200 Kč. Podestýlka stojí okolo 50 Kč.
Pohlaví-
Potrava-Želvám je potřeba nabídnout nejpřirozenější možnou stravu. Dávat býložravé želvě maso nebo mléčné produkty je riskování s jejím zdravím až životem (i když jí může chutnat). Vhodná je strava bohatá na vlákninu a vodní složku, minimum tuku a bílkovin. Jídelníček musí být založen na býlí a listové zelenině (méně):
smetánka (pampeliška), jetel, jitrocel, mrkvová nať, bodláčí, tráva, pícniny (tj. vojtěška aj.), petržel, kapusta, zelí. Jen několik % může být ovoce a zelenina:
jahody, jablka, hrušky, různé melouny a dýně, rajčata, okurky, cuketa, kiwi, sladká paprika, (banány), strouhaná mrkev, meruňky, ananas atd. Nezapomeň jí dávat do misky vodu.
Chov- Želvu ubytujeme v teráriu o rozměrech minimálně 50 x 70 cm. Jednou týdně želvu vykoupeme ve vlažné (25°C) vodě, čímž želva získává tekutinu a vyprázdní se. Želvě přes den svítíme a topíme žárovkou, doba osvitu by měla být optimálně 10 hodin denně. Teplota v terárium by měla být okolo 28 - 32°C. Intenzita teploty a osvětlení by měla napodobovat přirozené podmínky, v teráriu by měl být i chladnější kout.
Zimování:Na zimní spánek musíme želvu předem připravit: 2-3 týdny před zimováním (koncem září, nejpozději začátkem října) želvu přestaneme krmit, snižujeme jí kromě osvětlení také postupně teplotu až pod 18oC, a koupáním želvu vyprázdníme. Jakmile želva sníží aktivitu, je připravena k zimování. Želvu zimuje v bedýnce o rozměrech 70x70x80cm, na dno bedýnky dáme písek nebo oblázky, a bedýnku vysypeme rozkouskovaným materiálem (listí, noviny, hadříky). Bedničku zajistíme pletivem proti hlodavcům a uložíme do chladné, ale suché místnosti, ve které udržujeme stálou teplotou mezi 4-7oC. Želvu během spánku kontrolujeme, ale nebudíme. Konec zimního spánku naplánuje na duben. Postupně želvě zvyšujeme teplotu, asi po dobu 2 týdnů. Po probuzení ji opět vykoupeme. Želva se také musí dostatečně napít. Bude trvat asi týden, než želva začne přijímat potravu.
V žádném případě by se neměly dávat zimovat želvy s nejasným nebo špatným zdravotním stavem nebo podváhou. Trávicí trakt nesmí obsahovat nestrávenou potravu. Průběžně je koupejte a nechte bez potravy během alespoň dvou týdnů, než začnete snižovat teplotu (velice pomalu v průběhu několika dnů).
Řada chovatelů želvy nezimuje vůbec - bez problémů.
Želvy patří k chráněným druhům a každá legálně získaná želva má své označení CITES. Bez tohoto osvědčení nelze želvu prodat ani koupit. Setkáváme se však i s obchody, kde prodávají želvy bez tohoto osvědčení - želvy jsou pak většinou levnější, ale také starší, často s poničeným krunýřem a mohou trpět různými nemocemi či parazity. Koupí takové želvy pravděpodobně podpoříte nelegální obchod s živočichy. Poté, co želvu koupíte, musíte jí nahlásit na úřadě.
Při koupi si všímejte zdravotního stavu!!
P.S.: Omlouváme se všem od kterých jsme si stáhli tyto informace. Bohužel nejsme odborníci na želvy a jejich chov, a nechtěli jsme uveřejňovat mylné informace. Díky moc za pochopení! Ahojky My.

Papoušci

1. srpna 2006 v 18:14 | my |  Papoušci
:-)